Podobnie jak procedura ubiegania się o wyjazd, tak i procedura rozliczenia wyjazdu może się nieco różnić na poszczególnych uczelniach. Tu podajemy przybliżony schemat rozliczania się z wyjazdów.

Jak rozliczyć praktykę Erasmusa?

    1.    Procedura w Biurze Współpracy z Zagranicą (BWZ)

W BWZ należy złożyć KSEROKOPIE następujących dokumentów:

  • LEARNING AGREEMENT - czyli porozumienie o programie zajęć między Twoim uniwersytetem, a uczelnią, na której odbywałeś/aś Erasmusa. L.A. powinien być podpisany przez Ciebie, koordynatora uczelni, z której wróciłeś/aś i Twojego wydziałowego koordynatora. W przypadku, gdy na Erasmusie zdawałeś/aś inne przedmioty niż te uzgodnione przed wyjazdem, należy przedstawić nowy L.A. (ewentualnie stary L.A. ze zmianami). On również powinien zawierać trzy w/w podpisy, w tym przede wszystkim ten Twojego wydziałowego koordynatora. Zazwyczaj nie ma żadnych problemów z dostaniem takiego podpisu. Chcąc go uzyskać, należy dać Twojemu koordynatorowi kserokopię Transcript of Records.
  • TRANSCRIPT OF RECORDS (ToR) - jest to oficjalnie potwierdzona lista zaliczonych przez Ciebie przedmiotów i uzyskanych ocen. Dokument ten powinieneś/powinnaś dostać od uczelni, na której byłeś/aś na wymianie po skończeniu stypendium.
  • DOWÓD OSOBISTY
  • ZAŚWIADCZENIE o długości okresu studiów za granicą, które powinieneś/powinnaś dostać na uczelni zagranicznej

Od momentu złożenia dokumentów możesz oczekiwać na drugą ratę stypendialnych pieniędzy (o ile nie dostałeś/aś całej sumy od razu

    2.    Procedura na Twoim wydziale/instytucie

Na niektórych wydziałach/instytutach ta procedura nie jest obligatoryjna, jednak warto ją przeprowadzić, aby przedmioty zdawane w czasie wymiany znalazły się na dyplomie.
Należy napisać wniosek do Twojego dziekana (szefa instytutu) z prośbą o zaliczenie przedmiotów zdawanych na Erazmusie do Twojego programu studiów. W tym wniosku zamieszcza się listę tych przedmiotów wraz z ocenami oraz dokonane przez Ciebie przeliczenie tych ocen na oceny w polskiej skali (polecam zrobić to w tabelce). Należy także załączyć kserokopię ToR. Podpisany przez Dziekana wniosek wraz z kserokopią ToR powinien trafić do Twojego Dziekanatu/Sekretariatu i tam zostać wpisany do Twojego programu studiów wraz z polskimi ocenami.

    3.    Wypełnienie ankiety, napisanie wrażeń

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji na swojej stronie internetowej ma zamieszczoną ankietę Studenta Erasmusa, do wypełnienia której zobowiązany jest student po powrocie z wymiany. Jej wypełnienie zajmuje ok. 30 minut.

    4.    Koniecznie dołącz do ESNu!

Po powrocie ze stypendium popularnym zjawiskiem jest "syndrom poerasmuoswy" objawiający się tęsknotą za Erasmusowym stylem życia. Nie pozwól by dopadł także i Ciebie. Organizacja Erasmus Student Network jest świetnym sposobem, by sobie z tym poradzić! Działaj z nami i Erasmusami, niech Twój Erasmus trwa dalej w Polsce!